Blog

Zaujímavosti Popradu a okolia

Poprad (nem. Deutschendorf) je okresné mesto na severe Slovenska v Prešovskom kraji. Počtom obyvateľov je najväčším mestom Spiša, tretím najväčším mestom východného Slovenska a desiatym najväčším mestom na Slovensku.

Vďaka svojej polohe sa mu dostal prívlastok vstupná brána do Vysokých Tatier.

Poprad leží v Popradskej kotline, ktorá je súčasťou Podtatranskej kotliny, medzi Vysokými a Belianskymi Tatrami (na severe), Levočskými vrchmi (na východe), Kozími chrbtami (na juhu) a Štrbským rozvodím (na západe), na rovnomennej rieke Poprad. Obklopené je poľnohospodárskymi pozemkami, ktoré prechádzajú do súvislých lesných komplexov. Po väčšinu roka v Poprade vanie západný vietor. V roku 1950 mal Poprad 11 000 obyvateľov, v roku 2004 ich mal už 54 589. Na území mesta boli vybudované tri sídliská: Banícka, Juh (najväčšie, časti Juh I-VI) a Západ (časti I-III).


Spišská Sobota – historická mestská časť Popradu bola pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter v roku 1950 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu a v súčasnosti patrí medzi jedno z najnavštevovanejších stredovekých miest na Slovensku.


Tatranská galéria – vznikla rekonštrukciou budovy starej elektrikárne, čím si získala štatút významnej technickej pamiatky na Slovensku. Dnes ponúka komorné výstavy, výstavné projekty, video-prezentácie, konferencie, tvorivé dielne, výtvarné sympózia, koncerty, divadelné a tanečné predstavenia.

Zanechať komentár